Blog

Dobry projekt od deski do deski

Wybierając kolor podłogi, nie można skoncentrować się tylko na niej – należy spojrzeć na wnętrze jako na całość. Podłoga jest bazą, z którą pozostałe elementy muszą być doskonale skomponowane, spójne kolorystycznie.

Zwłaszcza te, które trudno jest zmienić i mają dużą powierzchnię – ściany, sufit, drzwi i okna. Kolor podłogi najtrudniej jest zmienić, dlatego wybór lepiej dokładnie przemyśleć. Już na etapie projektowania podłogi, dobrze jest wziąć pod uwagę w jakich kolorach będą dywany, zasłony, meble i obicia, tak by w przyszłości zachować równowagę we wnętrzu.

Na odbiór koloru naszej podłogi duży wpływ ma światło. Należy wziąć pod uwagę ilość światła w pomieszczeniu. Znaczące jest tu liczba i wielkość okien, liczba źródeł sztucznego światła, kierunek padania światła. Podłoga inaczej będzie wyglądać w ciągu dnia, w pełnym słońcu, a inaczej wieczorem w sztucznym świetle.

Kierunek ułożenia desek lub deszczułek względem źródeł światła (zwłaszcza okien) ma wpływ na jasność drewna. Deski, które ułożone są prostopadle względem kierunku padania światła wydają się jaśniejsze, a równolegle – ciemniejsze. Deski powinno układać się równolegle względem kierunku padania światła również dlatego, że połączenia między deskami są wtedy mniej widoczne. Trudno to zalecenie stosować do parkietów z deszczułek, ponieważ układa się je we wzory, a więc światło pada na poszczególne elementy pod różnym kątem.

Wybierając materiał na podłogę, należy pamiętać, że jego kolor w sztucznym świetle sklepu czy magazynu może różnić się od tego, który zobaczymy później na naszej podłodze. Nasycenie koloru zmienia również lakierowanie, olejowanie i inne zabiegi, ponieważ na odbiór koloru ma wpływ również faktura powierzchni. Gładsze wydają się jaśniejsze, ale i chłodniejsze, ponieważ łatwiej odbija się od nich światło. Na chropowatych natomiast kolor jest mniej nasycony, a podłoga jest ciemniejsza, ale i cieplejsza. Podłogi olejowane pochłaniają więcej światła. Mogą też ściemnieć.

Niektóre gatunki drewna mogą ciemnieć np. dąb, merbau, jatoba, wenge. Dlatego drewno przed ułożeniem powinno być dobrze wysezonowane. Jasna podłoga (i nie tylko podłoga) sprawia, że wnętrze wydaję się większe, przestronniejsze, dlatego powinna być stosowana w małych i ciemnych pomieszczeniach. Nadaje wnętrzom lekkości. Z pewnością jasna podłoga jest rozwiązaniem bezpieczniejszym do ciemnej – jest niewielkie prawdopodobieństwo, że będzie źle wyglądać.