Blog

Czy podłogi winylowe są zdrowe?

Bardzo dużą karierę zrobiły w ostatnich latach nowoczesne podłogi winylowe ? wykonane z paneli albo winylowych płytek. Podłogi takie posiadają wiele zalet. Są tanie, trwałe, łatwe w utrzymaniu, zapewniają dobre właściwości akustyczne, a materiał, z jakiego są wykonane, pozwala na bardzo dobre odwzorowanie innych materiałów, takich jak drewno, czy kamień. Nic więc dziwnego, że podłogi takie zyskały sobie tak wielką popularność. Jednak czasem słyszy się wątpliwości co do tego, czy podłogi takie są zdrowe. Warto przyjrzeć się im nieco bliżej.

Podłogi winylowe ? z czego się je robi?

Zasadniczym materiałem, z którego wykonuje się podłogi tego rodzaju, jest polichlorek winylu, czyli doskonale znany wszystkim PCV, którego wykonuje się dziś wiele elementów domowego wyposażenia. W handlu istnieją dwa najważniejsze rodzaje podłóg winylowych. Pierwszym i najpopularniejszym z nich są panele. Wykonane są one przede wszystkim z płyty HDF lub podobnego rodzaju materiału, a spód i wierzch przykryte są cienką warstwą korka. Polichlorek winyli stanowi tutaj tylko warstwę wierzchnią, która stanowi zabezpieczenie dla pozostałych części paneli, i na której nadrukowany, albo wytłoczony jest odpowiedni wzór. Drugim rodzajem podłóg winylowych są płytki wykonane w całości z polichlorku winylu. Cechują się nieco większą sztywnością i innymi właściwościami akustycznymi.

Czy podłogi winylowe są szkodliwe dla zdrowia?

Z wielu źródeł możemy dowiedzieć się o szkodliwości podłóg winylowych. W innych pisze się, że jest to niepotwierdzony w żaden sposób mit. Prawda jest jednak zdecydowanie bardziej skomplikowana. Tak samo, jak w przypadku podłóg wykonanych z innych materiałów, jak tradycyjne panele, deska klejona, a nawet drewno, również w produkcji paneli i płytek winylowych używa się wielu substancji chemicznych, z których wiele może mieć potencjalnie szkodliwe działanie. Jednak w procesie produkcji polichlorek winylu ulega utwardzeniu, dzięki czemu podłoga z niego wykonana uzyskuje trwałość. Podłoga wysokiej jakości ma bardzo małe szanse, by potencjalnie szkodliwe substancje zostały uwolnione do powietrza w mieszkaniu.

Podłogi winylowe a inne rodzaje podłóg

Aby lepiej zrozumieć kwestię potencjalnej szkodliwości podłóg winylowych, warto przyjrzeć się im w kontekście innych rozwiązań stosowanych w naszych domach. Niebezpieczne substancje używane są w produkcji wielu rzeczy. Można znaleźć je w lakierze, którym pomalowana jest podłoga drewniana, albo w preparatach, którymi zostały nasączone deski, dla uzyskania lepszych właściwości ? w tym również związanych z bezpieczeństwem. Potencjalnie szkodliwe mogą być nie tylko podłogi, ale również schody, meble, farba na ścianach, czy praktycznie każdy element wyposażenia mieszkania. W tym kontekście warto jeszcze raz przyjrzeć się podłogom winylowym. Polichlorek jest materiałem bardzo trwałym, który w porównaniu do innych powierzchni ścieraniu ulega w minimalnym stopniu. Jest również bardzo łatwy w utrzymaniu czystości, co zapobiega rozwojowi szkodliwych grzybów i innych patogenów.

Wydaje się więc, że o ile pytanie o potencjalną szkodliwość podłóg winylowych jest jak najbardziej na miejscu, to odpowiedź powinna być tylko jedna. Podłogi takie nie są niebezpieczne dla zdrowia w stopniu, który powinien nas niepokoić. A w porównaniu do podłóg innego rodzaju wydają się wręcz rozwiązaniem pozwalającym spać całkowicie spokojnie.