Blog

Podłoga w salonie – jasna czy ciemna?

Urządzając salon, warto poświęcić nieco czasu, by dopracować jego wygląd co do najmniejszego szczegółu. To w końcu typowo reprezentacyjna przestrzeń, gdzie spotykamy się z przyjaciółmi, urządzamy przyjęcia i wypoczywamy w gronie rodzinnym. Styl mebli czy dodatków stosunkowo łatwo zmienić, ale inaczej sprawa ma się ze stałymi elementami wystroju, takimi jak podłoga. Jaki kolor podłogi w salonie będzie prezentował się najlepiej?

Drewniane podłogi ? wachlarz kolorów

Współczesne techniki obróbki oraz wykańczania desek podłogowych, w połączeniu z szeroką gamą dostępnych gatunków drewna, przekładają się na ogromny wybór propozycji kolorystycznych, z jakich możemy skorzystać. Od czego zatem zacząć selekcję?

Najważniejsze będzie ustalenie priorytetów aranżacyjnych, w tym stylu, w jakim utrzymana ma być przestrzeń salonu. Inne kolory sprawdzą się w klasycznych, konserwatywnych wnętrzach, wypełnionych meblami vintage, inne z kolei podkreślą świeżość i otwartość minimalistycznej aranżacji w klimacie nowojorskiego loftu.

Jasna podłoga ? subtelny i ciepły styl

Urokliwe, rustykalne salony wyglądają najbardziej efektownie, jeśli drewnianym meblom i kolorowym tkaninom towarzyszy tam jasna podłoga. Zarówno duże, szerokie deski, jak i parkiet z oryginalnym wzorem podkreślą zapraszający, domowy klimat takiego wnętrza. Ale jasne podłogi prezentują się doskonale również w przestrzeniach o bardziej ascetycznym wystroju. W przypadku niektórych stylów, jak styl minimalistyczny lub skandynawski, jasne drewno na podłodze salonu stanowi wręcz nieodłączny element całej kompozycji.

Podłogi wykonane z jaśniejszego drewna to także dobre rozwiązanie dla salonu, w którym chcemy wzmocnić optyczną iluzję powiększenia przestrzeni. W połączeniu z białymi lub jasnoszarymi ścianami jasna podłoga sprawi, że pokój nabierze kilku dodatkowych metrów kwadratowych w oczach patrzącego. By nie zaburzyć tego efektu, warto zachować odsłoniętą podłogą lub parkiet, nie tworząc na niej dodatkowych linii za pomocą dywanu czy chodników. Ale czy znaczy to, że jasne podłogi nie będą harmonizować ze zdecydowanymi kolorami farb na ścianach? W żadnym wypadku ? jasna zieleń, błękit lub nawet brąz stworzą z nimi uderzające połączenie.

Ciemna podłoga ? wyrazisty akcent w aranżacji

Decydując się na ciemne, nasycone kolorystycznie podłogi, kreujemy zdecydowany komunikat dotyczący stylu salonu. Ciemne drewno to wybór, który wskazuje na klasyczne inspiracje, nadając przy tym pomieszczeniu głębi i wrażenia prywatności. Podłoga lub parkiet z ciemnego drewna zasługuje na wyeksponowanie w przestrzeni poprze umiejętną aranżację eleganckich mebli, zastosowanie długich zasłon albo oryginalnego, perskiego dywanika przed kominkiem.

Jednak wysokiej klasy drewno to materiał uniwersalny ? zarówno pod względem technicznym, jak i estetycznym. Drewniane blaty, drzwi czy schody nie straciły na popularności wraz z upowszechnieniem się współczesnych koncepcji wnętrzarskich. Dlatego na ciemne podłogi warto się zdecydować również w salonie o nowoczesnym charakterze, pełnym współczesnych lub modernistycznych mebli. W takiej aranżacji bardzo efektowne będą podłogi lakierowane błyszczącym lakierem, a także ułożone z długich, jednolitych desek.