Blog

Jaką podłogę drewnianą wybrać?

Zakup podłogi drewnianej do urządzanego domu czy mieszkania może być przyjemnym i łatwym procesem lub czasochłonną drogą przez mękę ? w zależności od nastawienia i podejścia do tematu przez inwestora. Część z nich wie dokładnie co im się podoba o czego chcą. Pozostali spędzają godziny lub nawet dni czy tygodnie w poszukiwaniu tego idealnego wyglądu. Niezmiennie jednak, podłoga drewniana jest istotnym wydatkiem w trakcie wykańczania domu czy mieszkania i istotne jest znalezienie optymalnego rozwiązania.

LITE versus WARSTWOWE

Jedną z najważniejszych i pierwszych do pojęcia decyzji jest wybór pomiędzy podłogą litą i warstwową. Podłogi lite, cieszące się wieloletnią renomą i powszechnie wykorzystywane w XX wieku. Wymagają stabilnych warunków użytkowania, a ich zastosowanie wiąże się z podwyższonym ryzykiem występowania negatywnych skutków tzw. pracy drewna, czyli jego rozszerzania i kurczenia się pod wpływem wahań wilgotności czy temperatury. Co więcej, produkcja podłóg litych okupiona jest niegospodarnym wykorzystaniem cennego surowca, jakim jest drewno. Obecne tendencje konsumpcyjne nie dopuszczają długich okresów wzrostu wolno rosnących gatunków drewna. Stawia to nas w obliczu rezygnacji z wykorzystania najbardziej pożądanych, szlachetnych gatunków. Tutaj w sukurs przychodzi nam alternatywa: tzw. podłogi inżynieryjne, czyli warstwowe. Deska warstwowa została stworzona z myślą o podniesieniu walorów użytkowych drewna: może zostać wykorzystana w dosłownie każdym pomieszczeniu mieszkalnym, również na wodnym systemie ogrzewania podłogowego. Krzyżowa konstrukcja warstw deski minimalizuje pracę drewna i podłoga taka lepiej znosi wahania wilgotności czy temperatury powietrza w pomieszczeniu. Podniesiona stabilność konstrukcyjna umożliwia większą elastyczność w zakresie wymiarów desek: warstwowe deski podłogowe mogą mieć nawet 50 cm szerokości i do kilku metrów długości – parametry nieosiągalne w wypadku tych litych!
Naturalnie, to tylko pobieżna charakterystyka obu rodzajów desek podłogowych; szczegółowych informacji dotyczących konkretnej podłogi można zawsze zasięgnąć u konkretnego producenta.

Czynniki wpływające na wybór podłogi

Urządzając dom czy mieszkanie z reguły decydujemy się na takie samo rozwiązanie podłogowe we wszystkich czy też w większości pomieszczeń; co jednak zrobić i o czym pamiętać w sytuacji, gdy podłogę drewnianą wybieramy tylko do jednego pomieszczenia lub na jej wybór wpłynąć mają okoliczności dodatkowe, jak na przykład obecność pupila w naszym domu?

Kuchnia

Kuchnia jest zazwyczaj jednym z najbardziej obleganych pomieszczeń w domu. Domownicy nieustannie po niej krążą, upuszczają sprzęty, rozlewają wodę (gdyby tylko wodę!) , przesuwają krzesła, itd. Z tego względu duża odporność podłogi w kuchni jest konieczna i nieodzowna; nie wyklucza to jednak zastosowania drewna. W trakcie jej wyboru jednakże powinniśmy mieć na uwadze twarde gatunki drewna, jak na przykład dąb, oraz odpowiednie obróbkę oraz wykończenie powierzchni. Warto mieć na uwadze fakt, że w wypadku pomieszczeń intensywnie eksploatowanych podłogi szczotkowane jawią się najlepszym rozwiązaniem. To dzięki strukturze, jaką nadaje desce szczotkowanie, ewentualne drobne ryski i uszkodzenia na powierzchni podłogi staną się praktycznie niezauważalne i ? wbrew obawom wielu inwestorów ? nie skazują podłogi na osadzanie się jej ?mikrorowkach? brudu. Z kolei, spośród dostępnych sposobów wykończenia powierzchni, niezmiennie i konsekwentnie polecamy wykończenie podłogi olejowoskiem: znów, wbrew obawom inwestorów, to niezawodne zabezpieczenie powierzchni podłogi, które trwale chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi i w razie potrzeby gwarantuje łatwą, punktową regenerację.

Salon / jadalnia

Urządzając te pomieszczenia mamy z reguły na uwadze ich funkcjonalność oraz przyjazność wszystkim członkom rodziny: to w nich zbieramy się wspólnie, przyjmujemy gości, świętujemy, odpoczywamy po długim dniu czy tygodniu. Z tego względu dążymy do uzyskania pozytywnego mikroklimatu w tej przestrzeni, a zastosowanie podłogi drewnianej jest jednym z niezawodnych środków do osiągnięcie tego celu. Odprężeniu i relaksowi sprzyjać będzie również nieformalny, niezobowiązujący wygląd podłogi oraz nieskrępowana przyjemność płynąca z kontaktu z naturalnymi surowcami: i tutaj w sukurs przychodzi nam drewno, a szereg zabiegów: zastosowanie szerszych desek podłogowych, lub nietypowe rodzaje wykończenia: ręczne postarzanie, flekowanie czy głębokie strukturyzowanie desek podłogowych da nam poczucie obcowania z doskonałym w swej niedoskonałości dziełem natury.

Co ze zwierzakami?

Zwierzak domowy jest ważnym członkiem niejednej rodziny. Niemniej jednak, bez odpowiedniego zabezpieczenia, zarówno koty jak i psy mogą siać spustoszenie na powierzchni podłogi drewnianej. Konieczne będzie zatem przycinanie pazurów pupila, stosowanie podkładek pod miski z karmą oraz wodą, oraz odpowiedni trening czystości. Ponadto, należy zadbać o to, by ewentualne zanieczyszczenia były usuwane bezpośrednio. Wydłużona ekspozycja podłogi drewnianej na nie może zaowocować wystąpieniem plam na jej powierzchni.

Światło słoneczne

Światło słoneczne ma wpływ na kolor drewna: ten truizm nie traci na aktualności. Chociaż technologia nieustannie ewoluuje i pozwala uzyskać coraz bardziej niezawodne efekty, pewnych naturalnych procesów nigdy w pełni nie wyeliminujemy. Z tego względu pod wpływem światła, w miarę upływu czasu, kolor podłogi ewoluuje. Szczególnie w przypadku podłóg modyfikowanych dojrzewających rola kontaktu drewna ze światłem jest nie do przecenienia. To dzięki niemu docelowa kolorystyka podłogi jest uzyskiwana w ciągu 6-9 miesięcy od momentu jej montażu. Tego typu reakcje i zmienność podłogi drewnianej dowodzą jedynie jej naturalności i pozwala cieszyć się jej dojrzewaniem w miarę upływu czasu. Podłoga drewniana jest niczym skóra: z czasem nabiera wyrazu, a drobne zmarszczki czy zmiany jej tonacji dowodzą tylko faktu, ze mamy do czynienia ze wspaniałym, naturalnym surowcem, a nie jego prefabrykowanym zamiennikiem, który bez względu na upływ czasu zawsze będzie wyglądał niezmiennie i bezosobowo.

Wykończenie fabryczne czy na miejscu?

Cała rzesza argumentów przemawia za wyborem podłogi wykończonej fabrycznie. Pierwszy z nich to brak czasu oczekiwania na wyschnięcie i utwardzenie warstwy użytkowej podłogi. Ponadto, wykończenie powierzchni nałożone na linii produkcyjnej eliminuje ryzyko ekspozycji domowników na ewentualne opary środków wykończeniowych i oczekiwanie na ich ulotnienie się z domu. Dodatkowo, praktycznie bezpośrednio po montażu podłogi wykończonej fabrycznie pomieszczenia mogą zostać umeblowane i normalnie użytkowane. Podłogi wykończone fabrycznie gwarantują o wiele wyższą trwałość warstwy użytkowej niż jej wykończone na miejscu odpowiedniki. Nic nie zastąpi precyzji i trwałości kilku warstw oleju, wosku czy lakieru nałożonych w trakcie obróbki na profesjonalnej linii produkcyjnej, w kontrolowanych warunkach schnięcia oraz w określonej gramaturze. Ponadto, wiele kolorów z szerokiego wachlarza dostępnego u producentów podłóg drewnianych, jest praktycznie niemożliwa do uzyskania w trakcie wykańczania desek podłogowych na miejscu. Wymaga zastosowania złożonych procesów obróbki, które można przeprowadzić jedynie w warunkach fabrycznych.

Wybór producenta podłogi drewnianej.

Na rynku dostępne są dziesiątki marek podłóg drewnianych. Tak jak w przypadku każdego innego dobra konsumpcyjnego, spektrum kryteriów jakości takiej podłogi jest bardzo szerokie. Każdy inwestor zwróci uwagę na coś innego. Marki, które od lat są obecne na rynku latami doświadczenia ręczą za jakość oferowanych rozwiązań, inni z kolei dopiero zdobywają rynek, starając się podbijać go atrakcyjną ceną, która nieraz odbija się na jakości oferowanego produktu. My naszym klientom niezmiennie polecamy sprawdzone rozwiązania lokalnych, polskich producentów.którzy Oferują oni klientom pełne wsparcie, możliwość personalizacji zamówienia i umożliwiają o wiele bliższą współpracę, niż w przypadku liderów rynku.