Blog

System marynistyczny. Krok po kroku do doskonałości.

W ostatnich latach na rynku architektury wnętrz możemy odnotować zdecydowany zwrot ku naturze: niezawodność i wrażenia estetyczne oferowane przez podłogi drewniane znajdują nieustannie rosnącą liczbę zwolenników na całym świecie. Co więcej, nie są one już montowane jedynie w suchych pomieszczeniach. Zastosowanie drewna w obiektach o podwyższonej wilgotności i na wolnym powietrzu cieszy się stale zwyżkującym zainteresowaniem, a drewniane tarasy i tzw. podłogi okrętowe na dobre zagościły zarówno w domach prywatnych, jak i w obiektach komercyjnych. Jest to możliwe dzięki dostępności trwałych i twardych gatunków drewna, doskonałemu opanowaniu technologii ich obróbki oraz –  last but not least – systemowi niezawodnego i estetycznego ich montażu. Na tym polu prym wiedzie szwajcarska firma Sika, która oferuje kompletne systemy marynistyczne, oparte na wieloletnich doświadczeniach czerpanych wprost ze stoczni i inwestycji budowlanych.

System marynistyczny Sika to nie tylko przepis na piękny taras zbudowany od podstaw: to zarazem sposobność rewitalizacji istniejących już tarasów, dzięki czemu otrzymujemy unikalną podłogę okrętową – piękną, a jednocześnie wyjątkowo trwałą i odporną.

BANGKIRAI – KROK PO KROKU DO DOSKONAŁOŚCI

1. Istniejący taras wykonany z drewna bangkirai.

2. Szlifowanie krawędzi desek i ich dokładne oczyszczenie.

3. Zabezpieczenie taśmą ochronną górnej powierzchni desek tarasowych.

4. Impregnacja krawędzi elementów posadzkowych Sika Primer-3N: preparat zwiększa adhezję uszczelniacza do podłoża, a równocześnie impregnuje drewno, zabezpieczając je przed penetracją przez wodę.

5. Wprowadzenie do szczeliny dylatacyjnej Sika Rundschnur PE który stanowi polietylenowy element podpierający wypełnienie.

6. Aplikacja uszczelniacza Sikaflex -290DC.

7. Wyrównanie wypełnienia i usunięcie taśm ochronnych (jeszcze przed utwardzeniem wypełnienia). Jeśli podłoga nie będzie szlifowana, należy jak najszybciej usunąć jeszcze świeże, nie związane pozostałości przy pomocy czystej szmatki. Powierzchnię należy chronić przed deszczem i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych przez co najmniej 8 godzin.

8. Ochrona podłogi drewnianej: aplikacja oleju. Powierzchnia podłogi musi być czysta, sucha i wolna od pyłu, olej rozprowadzić miękkim pędzlem, wałkiem lub czystą szmatką – najlepiej wzdłuż włókien (zapewnia to lepszą penetrację). Zabezpieczoną powierzchnię należy wytrzeć czystą szmatką w celu usunięcia ew. pozostałości oleju.