Blog

Natur, Rustic, Country – co kryje się za oznaczeniami klas drewna?

Wybór podłogi do naszego domu to decyzja podejmowana na lata. W jaki sposób ze zgiełku informacyjnego wyłowić podpowiedzi, które podsuną nam optymalne rozwiązania? Zacznijmy od podstaw?

Drewno jako materiał naturalny (w odróżnieniu od np. paneli podłogowych, których wzór jest powtarzalny) nie posiada jednorodnego wyglądu. Deski drewniane ? zarówno lite, jak i warstwowe ? mogą różnić się wizualnie nawet w obrębie jednego gatunku czy partii.

Decydując się na podłogę drewnianą należy mieć świadomość, że to materiał naturalny, który różni się kolorystycznie w zależności od poszczególnych desek, partii towaru oraz sposobu wykończenia ? podkreśla Grzegorz Grodziński, ekspert firmy Grodex. – Często kładziemy nacisk na fakt, że oglądając podłogę na wzorniku w salonie, klient wybiera jej klimat, charakter i barwę. Niemniej jednak musi wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia różnic kolorystycznych pomiędzy wzornikiem a całością podłogi, którą zamawia.

Wybierając podłogę drewnianą należy zatem spodziewać się pewnych różnic w strukturze i w kolorze drewna. Aby zminimalizować efekt różnorodności poszczególnych desek, producenci podłóg drewnianych podzielili drewno na tzw. selekcje (klasy).

Czym są klasy drewna?
Selekcja drewna to sposób grupowania desek według ich właściwości wizualnych. Taki podział ułatwia producentowi dostarczenie podłogi zgodnej z oczekiwaniami i wyborem klienta. Inwestor natomiast ma możliwość zdecydować, która z klas najbardziej mu odpowiada. Warto zaznaczyć, że selekcja drewna dotyczy tylko jego wyglądu i nie ma wpływu na jakość podłogi. Znajduje jednakże odzwierciedlenie w jej wartości: różnice cenowe pomiędzy poszczególnymi klasami wynoszą od kilku do kilkunastu procent.

Klasa drewna a jego jakość.
Im mniej sęków, bielu i różnic kolorystycznych ma podłoga, tym wyższa będzie jej cena. Zależność ta jest zrozumiała: surowca prawie doskonałego wizualnie jest zdecydowanie mniej, a jego wyselekcjonowanie wymaga dodatkowego nakładu pracy ? wyjaśnia Grzegorz Grodziński – Należy jednak zaakcentować, że selekcji drewna nie należy mylić z jego jakością. Biorąc na przykład produkty rustykalne: posiadają one inne cechy niż te z pozostałych klas i są często celowo poszukiwane przez klientów ceniących sobie naturalny wygląd podłogi.

W salonach firmy Grodex zetkną się Państwo z pięcioma selekcjami drewna:

NATUR: Deski o naturalnej barwie (dopuszczalne przebarwienia) i strukturze drewna, dowolnym układzie słoi, dopuszczalne sporadycznie występujące sęki szpilkowe oraz sęki zdrowe, zrośnięte do 10 mm, bez bielu. W deskach jesionowych dopuszczalne przebarwienia twardzielowe. Dopuszczalne odchylenia w grubości obłogu ? 1 mm. Zasęcznienie danej deski nie może zmienić klasy sortowania całej podłogi. Dopuszczalne jest szpachlowanie ubytków po sęku nie większe niż 5 mm lub nieszpachlowane ubytki w sękach mniejszych.

RUSTYK: Deski o zróżnicowanej barwie i strukturze drewna, dowolnym układzie słoi, dopuszczalne sęki zdrowe zrośnięte do 50 mm, czarny sęk do 15 mm, dopuszczalna biel wtórna oraz sęki spękane bez ubytków. W deskach jesionowych dopuszczalne przebarwienia twardzielowe. Dopuszczalne odchylenia w grubości obłogu ? 1 mm. Dopuszczalne jest szpachlowanie ubytków we wszystkich sękach oraz nieszpachlowane ubytki w sękach szpilkowych i naturalnych pęknięciach w strukturze drewna.

COUNTRY: Deski o bardzo zróżnicowanej barwie i strukturze drewna, dowolnym układzie słoi, dopuszczalne sęki spękane z ubytkami do 80 mm oraz sęki czarne, dopuszczalny biel jak również zamknięty lub śladowo zanikający rdzeń. Dopuszczalne odchylenia w grubości obłogu ? 1 mm. Dopuszczalne jest szpachlowanie ubytków we wszystkich sękach oraz nieszpachlowane ubytki w sękach szpilkowych i naturalnych pęknięciach w strukturze drewna.

MIX (robusta): Deski o bardzo zróżnicowanej barwie i strukturze drewna, dowolnym układzie słoi, dopuszczalne sęki spękane z ubytkami bez ograniczeń oraz sęki czarne, dopuszczalny biel jak również zamknięty lub śladowo zanikający rdzeń. Dopuszczalne sęki wypadające ? wypełnione masą szpachlową. Dopuszczalne odchylenia w grubości obłogu ? 1 mm. Ilość sęków i ubytków bez ograniczeń. Zaszpachlowane sęki i ubytki po sękach mogą posiadać drobne, widoczne braki w wypełnieniu. Dopuszczalne są nieszpachlowane ubytki w sękach i naturalnych pęknięciach w strukturze drewna.

Producenci precyzują nieraz własne selekcje w obrębie swoich produktów, jednak ponieważ z reguły nie używają skomplikowanych nazw, możemy je rozpoznać intuicyjnie.