Blog

Drewno na ścianach: co warto o nim wiedzieć?

Drewniane okładziny ścian przestały już dawno kojarzyć się nam z wszechobecną niegdyś boazerią, która mogła przyprawiać o klaustrofobiczny zawrót głowy. Coraz chętniej sięgamy po rozwiązania takie, jak wykończenie ściany deską, która wykorzystana została również na podłodze, lub wstawki wykonane z mozaiki drewnianej. Co warto wiedzieć o tym „nowym życiu” boazerii?

Po pierwsze: niebosiężne bogactwo rozwiązań.

Podstawę wnętrza stanowią podłoga i ściany. Wykorzystanie naturalnych materiałów do ich wykończenia dodaje ciepła i przytulności, stwarza przyjazny mikroklimat i podnosi poczucie komfortu. Drewno na ścianie jest rozwiązaniem świeżym i niebanalnym, a jego wybór otwiera prawdziwy róg obfitości: można przebierać w dostępnych gatunkach drewna, bogactwie jego kolorystyki, czy wreszcie sposobach montażu.

Po drugie: kreacja wnętrza.

Deski podłogowe mogą być przymocowane do ściany pionowo, poziomo lub po skosie, w zależności od efektu, jaki pragniemy uzyskać. Deski ułożone w orientacji pionowej optycznie podnoszą pomieszczenie. Ich poziome rozmieszczenie powoduje pozorne wydłużenie ściany, natomiast orientacja skośna wprowadzi intrygującą asymetrię. Z kolei mozaiką drewnianą możemy pokryć całą powierzchnię ściany lub wykonać z niej wstawkę na jej fragmencie. Przełamie ona monotonię płaszczyzny, urozmaici ją oraz podkreśli rangę wybranej części pomieszczenia.

Po trzecie: łatwość montażu.

Myśląc o montażu okładziny podłogowej na ścianie, musimy wziąć pod uwagę kwestię nośności ściany, sposób instalacji oraz wykończenia powierzchni. Do tej roli polecamy przede wszystkim deski podłogowe fabrycznie wykończone, jak deski podłogowe z oferty Maderas: nie wymagają one już szlifowania ani nakładania zabezpieczającej warstwy oleju, wosku czy lakieru. Deski podłogowe z reguły kleimy do ściany w taki sam sposób, jak przytwierdzamy je do podłogi, natomiast w przypadku mozaiki drewnianej najlepszym sposobem jest montaż gotowych modułów zamocowanych wcześniej na płytach OSB lub kartonowo – gipsowych. Warto podkreślić, że ze względu na ich wagę, elementy takie muszą być trwale i skutecznie zamontowane, by nie stanowić zagrożenia dla użytkowników.

Po czwarte: intrygujący powiew klasy.

Wykończenie ścian drewnem jest koncepcją coraz bardziej popularną w zagranicznych inwestycjach; na naszym rynku natomiast nie straciła ona jeszcze świeżości i niezmiennie przykuwa uwagę. To rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w przedpokoju, pokoju dziennym, jak i w kuchni. Drewno może stanowić intrygujące urozmaicenie w łazience lub stylowo zintegrować podłogę z innymi elementami wystroju jako wezgłowie łóżka. W nowoczesnym czy klasycznym wydaniu, drewniane ściany pozwalają nam poczuć więź z naturą i na nowo odkryć aranżowane wnętrze. Rezultat takiego zabiegu niewątpliwie zaskoczy każdego.

Praktycznie każda deska podłogowa Maderas może być zamontowana również na ścianie; bliższe informacje na ten temat oraz wzory mozaiki drewnianej dostępne są w Salonie Grodex przy ul. Zakopiańskiej 16.